wtorek, 8 lutego 2011

Pendrive czy dysk zewnętrzny: które rozwiązanie jest lepsze dla Ciebie?

Dla laików świat komputerów zmienia się niewyobrażalnie szybko. Parametry dzisiejszych komputerów i towarzyszących im akcesoriów wielokrotnie przewyższają profesjonalne sprzęty sprzed dziesięciu lat. Jak się w tym rozeznać i wybrać najlepszy sprzęt dla siebie?
Archiwizowanie i przenoszenie danych to zagadnienie istotne dla każdego z nas. Zdjęcia z wakacji, filmy, ulubiona muzyka i dokumenty z pracy i domu - to wszystko chcemy zachować bezpiecznie i w stanie nienaruszonym. Coraz częściej chcemy tez mieć to w jednym miejscu; czasy setek dyskietek (a nawet płyt!) bezpowrotnie minęły. Dziś zdecydowanie króluje niewielki pendrive lub - nieco większy - dysk zewnętrzny. Które z tych urządzeń jest dla ciebie lepsze?
Pendrive - mały i mobilny
Pendrive to niewielkie urządzenie do przenoszenia danych. Zwykle przypomina wyglądem brelok do kluczy - jest niewielki, a przez to bardzo wygodny w użytkowaniu. Można go przyczepić do kluczy, wrzucić do szkolnego piórnika lub torebki. Z komputerem łączy się przez USB, co jest najpowszechniej stosowanym rodzajem łącza, a więc bardzo uniwersalnym. Coraz częściej pendrive służy nie tylko do przenoszenia niewielkich dokumentów czy pojedynczej prezentacji firmowej lub studenckiej. Pendrive o pojemności 1 gb jest naprawdę rzadko spotykany, a niedługo trafi pewnie do muzeum... Przeciętny pendrive ma pojemność 4-8 gb, choć zdarzają się i prawdziwe olbrzymy - można na nich przechowywać aż 32 gb danych. Tak duży pendrive może służyć jako domowe archiwum, na ktore przenosimy dane z naszego laptopa, by nie ryzykować ich utraty. Warto podkreślić, że pendrive pomyślany jako urządzenie mobilne, służące do przenoszenia danych jest niezwykle odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na zmianę warunków zewnętrznych. Przy wielu niewątpliwych zaletach pendrive ma też wadę: jest niewielki, więc łatwo go zgubić.
Dysk zewnętrzny - rodzinne archiwum
Dyski zewnętrzne pełnią podobną funkcję co pendrive - służą do przechowywania danych. Są jednak zdecydowanie bardziej pojemne: tanie dyski zewnętrzne dostępne w sklepach mają minimum 50 gb. Za mało? Za kwotę kilkuset złotych nabędziemy dysk o pojemności nawet 2 terabajtów, a to już naprawdę dużo! Wśród dysków zewnętrznych znajdziemy spore, mało mobilne urządzenia. Ich zaletą jest to, że działają zarówno na łącze USB, jak i po podłączeniu do zwykłego gniazdka. Tego typu dyski przeznaczone są przede wszystkim do przechowywania domowego archiwum. Bez problemu pomieszcza domową filmotekę i ogromny zapas muzyki lubianej przez wszystkich członków rodziny, a także wszystkie zdjęcia z wakacji. W sprzedaży są też dyski zewnętrzne na USB, które wielkością niewiele różnią się od pendrive'ów. Są więc tak samo mobilne. Wada? Są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia, wymagają więc przenoszenia w specjalnie dobranych futerałach i osłonkach.
Co wybrać?
Jak wynika z powyższego opisu, najlepiej mieć zarówno dysk zewnętrzny, na którym archiwizujemy zawartość domowego komputera, jak i pendrive służący do częstego przenoszenia danych. Te dwa urządzenia, choć często mogą być używane wymiennie, świetnie się uzupełniają i warto mieć oba.

Artykuł pochodzi z http://artykuly.com.pl/artykuly/9118_pendrive-czy-dysk-zewnetrzny-ktore-rozwiazanie-jest-lepsze-dla-ciebie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz