wtorek, 8 lutego 2011

Pendrive

Niewielkich rozmiarów urządzenie potrafi zmieścić wiele cennych informacji. Dzięki niemu możemy przenosić dane z jednego komputera na drugi.
Noszą go przy sobie uczniowie, studenci oraz każdy kto potrzebuje zgromadzić w jednym miejscu istotne pliki z dokumentami. To wszystko zapewnia przenośna pamięć USB , zwana popularnie pendrivem.
Czym jest pendrive?
Pendrive - jak już wyżej wspomniałam - to niewielkie urządzenie, które jest w stanie gromadzić, przechowywać i przenosić pliki. Wszystko to odbywa się dzięki specjalnemu "wejściu" USB. By odczytać zawarte informacje na pendrivie, bądź przesłać je do komputera (i odwrotnie) wcale nie trzeba posiadać dodatkowego napędu (jak w przypadku płyt cd i dvd) czy też stacji dokujące. Wystarczy niewielki port, który to umożliwi. Pendrive jest zatem urządzeniem typu Plug&Play, które działa zaraz po wetknięciu go do portu USB.
Pendrive - prędkość a funkcjonalność
Nie ulega wątpliwości, że pendrive to urządzenie, które jest niezwykle funkcjonalne. Jednak jego maksymalne wykorzystanie zależy w dużej mierze od prędkości transferowania danych. Jeszcze do niedawna dostępne były dwa typy urządzeń.
Pednrive Full Speed (USB 1.1) to urządzenie, którego cechą charakterystyczną jest osiąganie prędkości nieprzekraczających 12 Mbit /s (1,5 MB/s) lub 1,5 Mb / s (0,1875 MB/s). Urządzenia Hi-Speed to z kolei urządzenia typu USB 2.0. Maksymalna prędkość tych pendrive'ów nie przekracza  480 Mb/s (60 MB/s). Trzeba jednak mieć świadomość, że w praktyce szybkość transferowania danych jest znacznie niższa - zwykle wynosi do 320 Mb/s (40MB/s). Z kolei pendrive'y SuperSpeed (USB 3.0), które pojawiły zaledwie w 2009 roku, transferują dane z szybkością do 4,8 Gb/s (600 MB/s). Są one obsługiwane także przez porty USB 2.0. Trzeba jednak mieć świadomość, że prędkość transferowania danych będzie adekwatna do prędkości charakterystycznych dla portu 2.0.
Pendrive - pojemność a funkcjonalność
Każdy, kto mniej więcej orientuje się w temacie pendrive'ów, na pewno zdaje sobie sprawę, że różnią się one nie tylko prędkością, ale również pojemnością. Wielkość pamięci ma spore znaczenie związane z funkcjonalnością pendrive'a. Urządzenie o niewielkiej pojemności, na przykład 512 MB, nie będzie w stanie pomieścić stosunkowo dużo danych. Natomiast pendrive'y o pojemności 4 GB, czy 8 GB dadzą radę.
Jeżeli decydujemy się na zakup pendrive'a, warto przemyśleć kwestię pojemności. Już mało kto kupuje urządzenia o małej pamięci. Największym popytem cieszą się urządzenia w przedziale 1 GB ? 8 GB. Ich koszt nie jest wysoki. Jednakże jeśli wiemy, że nie potrzebujemy zbyt dużo wolnej pamięci, wówczas nie ma co wybierać pendrive'ów o sporej pojemności. Czasami 4GB w zupełności wystarczą.
Zastosowanie pendrive'ów
Głównym zastosowaniem pendrive'ów jest szeroko rozumiane przechowywane i przesyłanie danych z jednego komputera na drugi. Jednak okazuje się, że te niewielkie urządzenia mogą również spełniać inne, niezwykle pomocne funkcje.
Jednym z zastosowań pendrive'ów jest wykorzystanie go jako pomoc w naprawach komputerów. Pendrive może być "źródłem" aplikacji pomocnych w odzyskiwaniu danych, a także usuwaniu infekujących wirusów i programów szpiegujących.
Pendrive może być również wykorzystany jako urządzenie niezbędne do bootowania systemów operacyjnych. Urządzenie to (zwane wówczas jako LiveUSB) pozwala na uruchomienie systemu operacyjnego bez konieczności jego instalowania. Wówczas pendrive spełnia dokładnie taką samą rolę jak LiveCD.
Kształty i obudowy
Coraz częściej nad klasycznymi pendrive'ami przeważają urządzenia o nietypowych kształtach i obudowach. Dostępne są urządzenia wykonane nie tylko z plastiku, ale z aluminium, ze skóry, z gumy, drewna czy nawet z metalu.
Wśród kształtów dominują nietypowe i niespotykane. Popularne są długopisy, owoce, warzywa, zwierzęta, czy nawet paski i bransoletki. Każdy znajdzie coś dla siebie i sprawi, że jego pendrive będzie wyróżniał się w tłumie. Ponadto istnieje wiele firm, które przygotują kształt pendrive'a na zamówienie.
Pendrive jako gadżet reklamowy
Ze względu na swoją sporą funkcjonalność oraz niskie koszty, pendrive'y coraz częściej wykorzystywane są przez firmy jako gadżety reklamowe. A te z kolei posiadają niezwykłą moc przyciągania klientów. Na takim pendrivie można bez trudu umieścić logo firmy, a kształt urządzenia dobrać odpowiednio do branży, w jakiej firma funkcjonuje. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo dobre, zważywszy, że klienci nie przepadają za tandetnymi długopisami czy kolejnymi kalendarzami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz