wtorek, 8 lutego 2011

Wyłączanie się laptopa

Ten artykuł opisuje podstawową i najczęstszą przyczynę wyłączania się laptopa - przegrzewania się podzespołów. Jak temu zaradzić i jakie mogą być skutki przegrzania - dowiesz się z tego artykułu. Zapraszamy do czytania.
Przegrzewanie się komputerów przenośnych jest dosyć powszechnym zjawiskiem występującym zarówno w starszych modelach jak i nowych maszynach.
laptop

Najczęstszymi przyczynami przegrzewania się notebooków są:
-zbyt mało wydajny system chłodzenia (głównie w starszych modelach)
-nagromadzenie się kurzu w podzespołach odpowiedzialnych za chłodzenie oraz zużyta pasta termoprzewodząca na procesorze i układzie graficznym spowodowane brakiem konserwacji
-niewłaściwe użytkowanie
Czym grozi przegrzanie notebooka?
Przegrzanie notebooka grozi przede wszystkim spaleniem procesora oraz układu grafiki które są dosyć drogimi elementami.Naprawa laptopów jest zazwyczaj droga, dlatego lepiej zadbać, aby nasz komputer się nie przegrzał.
Jak często należy konserwować laptopa?
Odpowiedz na to pytanie zależy w głównej mierze od warunków w jakich pracuje nasz komputer np.: Jeśli używamy notebooka głównie w domu/biurze itp. wystarczy raz na półtora roku. Jeżeli natomiast laptop jest używany w warsztatach/budowach (pomieszczeniach mniej sterylnych niż dom) najlepszym rozwiązaniem jest konserwacja co ok. 5 miesięcy.
Po czym poznać że komputer potrzebuje konserwacji?
-Zbyt mocne nagrzewanie się obudowy
-Mała ilość powietrza wydostająca się z wentylatora
-Spowolnienie pracy procesora
-Samoczynne resetowanie się komputera
Mój notebook był niedawno konserwowany, mimo to się przegrzewa, dlaczego?
Problem może polegać na niewłaściwym użytkowaniu sprzętu. np.: laptopy z wlotami powietrza na dolnej obudowie nie powinny być używane bezpośrednio na kolanach czy łóżku, ponieważ materiał skutecznie blokuje przepływ powietrza. Pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać uruchomionego laptopa w torbie czy plecaku, ponieważ prowadzi to do nieuchronnej katastrofy i konieczny będzie serwis notebooka.
Na czym polega konserwacja i czy mogę przeprowadzić ją samodzielnie?
Konserwacja polega na usunięciu kurzu z radiatora i wentylatora a także zmianie pasty termoprzewodzącej na procesorze, układach graficznych itd. Możesz dokonać konserwacji samodzielnie, ale... nie da się tego zrobić bez rozebrania komputera na części, podczas konserwacji można także coś uszkodzić a koszt naprawy może wynosić kilkaset złotych, ze względu na ryzyko zaleca się dokonanie konserwacji w wyspecjalizowanym serwisie laptopów. Koszt konserwacji nie jest wysoki w porównaniu z kosztem ewentualnych napraw spowodowanych przegrzaniem się lub też amatorską próbą wyczyszczenia sprzętu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz